Fotodokumentácia

V juhozápadnom francúzskom meste Pau, ktoré sa sa nachádza v lone Pyrenejí, slávnostne otvorili Majstrovstvá Európy v bridži družstiev (Open, Ženy a Seniori). Ich atmosféru si môžete priblížiť v Bulletinoch, ktoré už tradične denne vydával organizačný výbor. Iste každý z nás nepremeškal na BBO (čiastočne i na SWAN-e) priame prenosy z vybraných zápasov.

Táto stránka prinášala bridžovej verejnosti aktuálne zpravodajstvo počas celých Majstrovstiev. Dúfam, že v rámci možností splnila svoj účel. Po skončení súťaže som ku konečným výsledkom pridal osobný komentár a predovšetkým súbor vybraných fotografií.





Konečné výsledky


Blahoželáme Nórom

Nóri, ktorí sú aktuálnymi majstrami sveta potvrdili, že tento titul nezískali náhodou (vo finále Bermuda Bowl porazili suverénne USA 334:245). Tí čo sledovali ich hru na BBO si iste prišli na svoje. Pozrite si napr. ukážku z ich zápasu z ČR, ktorá plne demonštruje ako sa hrá moderný bridž.

Hrdinom tohto rozdania bol Boye Brogeland, ktorého jeho krajania prezývajú „bridžová bomba“ (asi oprávnene).


Rozdanie 12 (NS v druhej hre)
  9 4 2
 A 10
 K 6 5 3
 8 7 5 2
  7 
  Q 6 4 
  Q 7 4 
  A K Q 10 6 3 
  K J 8 5 3 
  9 5 3
  A J 9 
  J 4 
  A Q 10 6
 K J 8 7 2
 10 8 2
 9
Dražba
W
Vozábal
N
Lindqvist
E
Šlemr
S
Brogeland
1 pas  1  pas 
 2  pas  2  pas 
 3  pas  pas  3 
 kontra  pas  pas  pas 


Našli by ste na svete asi veľmi málo hráčov, ktorí by sa ozvali na treťom stupni s takouto nie príliš silnou farbou, pričom je jasné, že súperi majú bodovú prevahu a naviac v druhej hre proti prvej. Samozrejme prišla kontra, načo Západ vyniesol svoje dva vysoké trefy.

Boye druhý z nich prebil a keď Východ odhodil do tohto zdvihu dolníka iste si vydedukoval, že Západ má šesť trefov a nie viac ako tri srdcia (so štyrmi by ich pravdepodobne v druhom kole ukázal).

Začal srdcom k desiatke, ktorá držala. Teraz je pred prvým dôležitým rozhodnutím. Ponúka sa zahrať pikový impas a ev. ho zopakovať po prechode na stôl tromfovým esom. Nór tomuto pokušeniu odolal, pretože sa oprávnene obával pikového prebitku. Odohral teda najprv srdcové eso a až teraz zahral pikovú deviatku. Východ ju prikryl dolníkom a dáma hlavného hráča držala zdvih. Dotromfoval a stál pred ďalším rozhodnutím či sedí alebo nesedí kárový kráľ pred esom a teda či sa dostane na stôl aby mohol impas zopakovať.

Brogeland to riešil elegantne – zahral z ruky károvú osmičku, ktorú prepustil! Východ prišiel do zdvihu na deviatku a bol v problémoch čo vrátiť. Rozhodol sa pre piku. Brogeland ju vzal desiatkou a odohral svoj posledný tromf. A Šlemr je v skvíze. Odhodil piku načo tentokrát bol pre zmenu vpustený do ruky pikou. Musel vydať káro a Nóri si pripísali 13 impov.

Česi hrali vynikajúco v kvalifikačnej A- skupine (dokonca ju i dlho viedli), ale možno to bola práve prehra s Nórmi 3:25, ktorá ich tak znechutila, že sa v priebehu finále už nespamätali.

Kto sleduje dianie v európskom bridži, nemôže prehliadnúť prudký vzostup výkonnosti krajín, ktoré ešte v nedávnej minulosti nič neznamenali. Mám na mysli Rusov, ktorí skončili ako druhí a Bulharov na peknom štvrtom mieste (a kedy sa rozhýbeme my?). Trochu sklamali Taliani, ale hlavne Poliaci, ktorí sa umiestnili hlboko v poli.


Na záver si v súvislosti s víťazmi týchto ME ešte neodpustím zopár poznámok.

Veľké tohoročné úspechy nórskej reprezentácie možno prekvapujú tých, ktorí boli v minulosti zvyknutí iba na víťazstvá talianskych a amerických hráčov. Ale zdá sa, že v tejto krajine, ktorá má menej obyvateľov ako Slovensko, sa bridžu venujú skutočne seriózne, o čom svedčí, že majú na jedného nášho člena temer stovku svojich (čo keby sme sa pokúsili o niečo podobné a skončili s doterajšími improvizáciami). A robia to veľmi dobre, pretože ich prioritou je objavovanie a výchova talentov, pričom naväzujú na doslova vedecký prístup k tejto sofistikovanej hre, ktorý už pred päťdesiatimi rokmi začal Helge Vinje svojou teoretickou prácou „Nórske distribučné signály - kľúč k dobrej obrannej hre“. Dnes ich poznáme ako výnosy „Journalist“, ktorý názov si presadili Američania, čo nebolo príliš úctivé k ich tvorcovi, ktorý si želal, aby boli nazývané nórske.

Tento expert je autorom i ďalšich teoretických publikácií, medzi ktoré patrí i veľmi originálné a detailné rozpracovanie tzv. prizmových signálov, s ktorými návštevníkov tejto stránky oboznámim v ďalšom vydaní magazínu ESO.

A ešte jedno malé odbočenie. Myslím si, že práve my by sme Nórom mali tituly majstrov Európy i sveta dopriať z celého srdca. Nemali by sme zabúdať, že ich slávny nositeľ Nobelovej ceny Bjornstjerne Bjornson v minulosti tak veľa urobil pre náš národ, keď intenzívne upozorňoval celý svet na vtedajšiu zúfalú situáciu Slovákov.


Na tomto mieste by sa ešte žiadalo zmieniť sa i o pôsobení nášho reprezentačného výberu. Reálny obraz si o ňom každý môže utvoriť i sám, pokiaľ sledoval aktuálne výsledky na tejto stránke ev. oficiálnej z ME. Napriek tomu si ešte dovolím zopár všeobecných poznámok, pretože som bol a i som kategorický proti štylu nominácie, ktorý sa v našom bridžovom hnutí udomácnil a ktorý sa prieči všeobecne uznávaným športovým zásadám.

Som presvedčený, že slovenská reprezentácia má byť slovenská! Žiadny cudzí štátny príslušník v nej nemá čo robiť. A rovnako nemá v žiadnom športe obdobu (a bridž medzi športy patrí), aby národný tím zostavoval hráč, ktorý nominuje sám seba. Ak sa také niečo pripustí, potom sa nominácia tvorí iba podľa priateľských vzťahov, sympatií ap., ale rozhodne nie odborne a tobôž nie s nejakou perspektívou do budúcnosti. Nejaké neúprimné a účelové zdôvodnenie v štyle "lepšieho výsledku Slovenska" a pod. neobstoja. Domnieva sa niekto, že je taký úžasný rozdiel medzi tým, či skončíme v jednej z kvalifikačných skupín na 16. alebo 18. mieste?

Nasledujúce riadky berte iba ako môj subjektívny pohľad, ale nesúhlasím s tým, že Slovensko vytrhne nejaký legionár, ktorý je už za zenitom svojej výkonnosti. Treba sa dívať dopredu! Nemohol napr. Velecký hrať s Tomčánim?; sú na seba zvyknutí a dosahujú celkom slušné výsledky. A tento nádejný mladý hráč mohol skúsenosti z takéhoto vrcholného podujatia zúročiť v náš prospech už v najbližších rokoch, škoda premrhanej šance. Bol tu i ďalší dobrý variant a to, že by s Veleckým hral rutinovaný Henc a druhý pár by zabezpečilo Východné Slovensko, ktoré má na to, aby malo v tíme svoju reprezentačnú dvojicu – Lohay by si tam iste dokázal vybrať partnera, s ktorým by si ľudský i hráčsky dobre rozumel. Som presvedčený, že družstvo v jednom i druhom zložení by určite nedopadlo horšie a nedotovali by sme občana iného štátu a iný bridžový zväz.

Venujem tejto problematike preto toľko priestoru, pretože to nie je ojedinelý prípad; žiaľ takýto spôsob nominácie sa stáva štandartom. V ešte oveľa vypuklejšej forme to hrozí i v prípade juniorov, ktorí nás majú reprezentovať v Číne, kde bol nominovaný poľský občan iba preto, že má osobný vzťah k zostavovateľovi. A pritom doma zostane prvoligový hráč (ev. iný), ktorý takéto sympatie u neho nezdiela.

Ak takto budeme pokračovať neostáva iné, ako povedať si „Boh ochraňuj Slovensko“ a z názvu našej organizácie odstrániť prvé slovo.





Konečné výsledky


O víťazstve skvelých Francúzok nik nepochyboval i keď začiatok nemali najlepší. O kvalitách ženského bridžu vo Francúzsku svedčí i skutočnosť, že medzi vyše dvestotisíc registrovanými hráčmi je na čele rebríčku žena (D´Ovidio). Veľkým prekvapením je katastrofálne umiestnenie rakúskych hráčok, ktoré v minulosti patrili k svetovej špičke.





Konečné výsledky


Výborný finiš pomohol Turecku k prvému miestu medzi seniormi, čo je prekvapením a súčasne zlou vizitkou pre krajiny s bohatou bridžovou minulosťou. Výkon Turkov je o to cennejší, že celú súťaž odohrali iba s dvomi pármi (podobne ako my).






FotodokumentáciaFotopohľad na Majstrovstvá



Ako sa prezentovalo Slovensko?

Tohoročné Majstrovstvá Európy v bridži družstiev sú výnimočné tým, že sa po prvýkrát na nich zúčastnilo i Slovensko. Žiaľ nie je to reálny slovenský výber, keďže je "vylepšený" českým legionárom. Zostavovanie reprezentácie týmto spôsobom môže v danom turnaji znamenať čiastočný úspech, ale z perspektívneho hľadiska to prináša iba negatíva. Ak nedáme príležitosť našim hráčom medzinárodne sa ostrielať, ostaneme i naďalej na chvoste a naša bridžová budúcnosť bude viac ako chmúrna.

I keď výsledky tohoto výberu v príprave budili značné obavy (umiestnenie iba v polovici poľa medzi priemernými klubovými družstvami na VC Košice i na VC Blava), boli sme optimistami a dúfali sme, že po intenzívnych internetových tréningoch zaznamenáme vzostup jeho výkonnosti.

Prihlásilo sa 38 družstiev, ktoré boli rozdelené do dvoch kvalifikačných skupín. Nás žreb zaradil do skupiny B. A teraz sa poďme pozrieť na výsledky našej reprezentácie.


15. jún – prvý hrací deň
1. kolo   San Marino – SLOVENSKO 21:9

San Marino nie je v európskych podmienkach žiadnym bridžovým pojmom, takže sa zdalo, že žreb je nám naklonený, ak na úvod dostávame súpera, ktorý nemá zvučné meno. Žiaľ náš vstup do turnaja sa nevydaril.

Obe družstvá striedali dobré výsledky s veľmi slabými. Žiaľ tých slabších mali naši viac a to rozhodlo. Presvedčiť sa o tom môžete z protokolu. Ťažké je mať dobré výsledky bez serióznej dražby - pozrite si ušlý slem v šiestej partii (12 impov) a hru v srdciach v desiatej (10 impov) a štrnástej (6 impov). A zdá sa, že i v zohrávke boli rezervy (padnuté 3BT, kde súperi zobrali 10 zdvihov).


2. kolo   SLOVENSKO – Francúzsko 9:21

Francúzsko na rozdiel od San Marina už pojmom je, takže dal sa očakávať ešte väčší debakel. Zdá sa však, že reprezentanti galského kohúta nie sú na týchto Majstrovstvách tak silní, ako by sa dalo očakávať. Naši podali zlepšený výkon a mali veľkú šancu urobiť relatívne slušný výsledok. Ešte pred poslednou partiou bol rozdiel 10 impov, ale strata 17 impov za natiahnutý veľký slem nás posunul na dno tabuľky.

Pri pohľade na priebeh zápasu musíme konštatovať, že pod zlý výsledok sa podpísali hlavne Filip s Veleckým, keď nezvládli dražbu prémiovaných záväzkov. Tak nechali hrať Francúzov v druhej partii čiastkový pikový záväzok a v zatvorenej miestnosti s ich kartami súperi vydražili 4 srdcia (13 impov). V šiestom rozdaní zastali na 2 pikoch (zobrali 11 zdvihov, 6 impov), v desiatom nevydražili srdcový slem (začať blokom s výbornými 13 bodmi?) a v už spomínanej poslednej, ako jediní, išli bez dvoch es do nereálneho veľkého slemu, asi v snahe odčiniť predchádzajúce chyby.


3. kolo   PAUZA

Konečne sme získali pekných 18 VP, teda toľko ako spolu za predchádzajúce dve kolá. A bez boja a naviac nás to vynieslo z posledného miesta o tri priečky vyššie. A možno táto pauza nám aj prišla veľmi vhod, aby sme si odpočinuli, zanalyzovali hru a pripravili sa na silných Poliakov, s ktorými zohráme nasledujúci zápas.


16. jún – druhý hrací deň
4. kolo   SLOVENSKO – Poľsko 15:15

Oddych a zrejme i stúpnutie si do svedomia boli prospešné. Vysoký favorit proti nám neuspel. Dosiahli sme cennú remízu a môžme sa tešiť i z toho, že sme boli o jeden imp lepší. Pochváliť treba Henca s Lohayom, ktorí vydražili i uhrali dva ťažké slemy v desiatej a pätnástej partii (spolu 24 impov). Keby sa boli rovnako ako Poliaci "vyšplhali" v dvanástom rozdaní na veľký slem, veľký favorit by odišiel s hanbou. Žeby nastal s nádejou očakávaný zlom?


5. kolo   Rumunsko – SLOVENSKO 13:17

A je tu i prvé víťazstvo. S bývalým "socialistickým blokom" nám to ide. A naviac sme predstihli i Maďarsko. A opäť dominovala výborná dražba dvojice Henc-Lohay, keď na rozdiel od Rumunov si nenechali újsť v štvrtej a pätnástej partii slem (spolu 26 impov) a v trinástej partii hru v pikách (10 impov). Škoda dvoch nesprávnych rozhodnutí Filipa s Veleckým a to v šiestom (strata 12 impov) a poslednom rozdaní (1BTx za 800, strata 12 impov).


6. kolo   SLOVENSKO – Nemecko 12:18

Tento zápas mohli priaznivci bridžu sledovať na BBO v priamom prenose. Hrali sme s lídrom skupiny a preto táto prehra až tak nebolí (rozdiel 15 impov). Oba naše páry sa "vytiahli" v štvrtej partii, keď Henc s Lohayom splnili 3BT, ktoré v otvorenej miestnosti Filip s Veleckým porazili (zisk 12 impov). Žiaľ už v siedmom rozdaní sme prišli o 14 impov, v ktorom Lohay padol kontrované 2 piky za 800. Nepríjemné bolo šestnáste rozdanie, v ktorom sme stratili 11 impov, pretože oba naše páry sa v ňom zle zorientovali. V otvorenej srdcový záväzok nebránili trefami a v zatvorenej, kde tak súperi urobili, nešli na splniteľných 5 sŕdc.


17. jún – tretí hrací deň
7. kolo   SLOVENSKO – Belgicko 22:8

Zatiaľ najlepší výkon a zaslúžené víťazstvo. Ak sa pozrieme na výsledkový protokol, vidno, že sme ťažili hlavne z prehnanej snahy Belgičanov naťahovať záväzky (žeby podceňovanie?), čo nám po kontrách prinieslo slušnú kôpku impov. Tak napr. dvakrát takto vydražili 5 kár (21 impov) a tri trefové slemy, z ktorých dva nesplnili (25 impov); škoda, že ten posledný splnený nevydražili i Filip s Veleckým, dosiahli by sme absolútne víťazstvo. Potvrdíme vzostupnú formu i v nasledujúcom zápase s Ruskom?


8. kolo   SLOVENSKO – Rusko 18:12

Vzostup formy je evidentný. Bývalý socialistický blok nemá šancu, ako som s trochou nadsázky glosoval zápas s Rumunskom. Ale čo je najdôležitejšie, toto cenné víťazstvo znamená, že sme sa na dostrel priblížili k prvej desiatke našej kvalifikačnej skupiny. Zápas sme nezačali najlepšie - po prvých piatich rozdaniach sme mali stratu 17 impov a nevyzeralo to dobre. Ale v strednej časti začala "zborná" kopiť nepochopiteľné chyby; začalo to v siedmom rozdaní, v ktorom Henc s Lohayom vydražili iba 4 piky a urobili všetkých trinásť zdvihov, zatiaľ čo Rusi v otvorenej prekvapujúco skončili na 3 trefoch a tiež si odtiahli všetko (získali sme 11 impov). To ich natoľko vyviedlo z miery, že nechali našich hrať 2 piky v rozdaní, v ktorom Henc s Lohayom vydražili a splnili 4 srdcia (8 impov). A v trinástej partii nám na tácke priniesli 13 impov, ked na oboch stoloch sa zohrávali 3BT, ktoré Henc splnil s tromi nadzdvihmi a ktoré Rusi v otvorenej padli. Kuriózny zápas. Pomstili sme sa za rok 1968! :)


9. kolo   Wales – SLOVENSKO 14:16

Začali sme impozantne. Už po prvých štyroch rozdaniach sme mali náskok 20 impov. Prispeli k tomu dve hry, ktoré na rozdiel od Walesanov Henc s Lohayom neprepásli. Na začiatku druhej polovice stretnutia sme mali náskok už 27 impov, ale v tejto časti nás zastihol útlm, čo súper využil na zníženie nášho náskoku (iba 7 impov v náš prospech).


18. jún – štvrtý hrací deň
10. kolo   SLOVENSKO – Portugalsko 15:15

Remíza s konkurentami na lepšie umiestnenie nás ponecháva v tabuľke na rovnakom mieste. Tentokrát dvojica Henc-Lohay zaostala za svojimi predchádzajúcimi výkonmi; dvakrát padli 3BT, ktoré súperi na druhom stole splnili s nadzdvihom (13 impov), v trinástej partii nevydražili ani malý slem, kde je veľký (tiež 13 impov) a zakontrovali 5 kár, ktoré súperi splnili (8 impov). Čiastočne to odčinili vydražením srdcovej hry i slemu, čím "odpracovali" 19 impov. Filip s Veleckým podali spoľahlivý výkon, k čomu ich asi nabudila hneď prvá partia, v ktorej skontrovali 3 trefy a za päť pádov zinkasovali 12 impov (na linke mali 3BT).


11. kolo   Bielorusko – SLOVENSKO 20:10

Už prestala fungovať naša hegemónia na družstvá z býv. socialistického bloku. Porazili nás Bielorusi, alebo sme sa porazili sami? Pri pohľade na výsledky sa zdá, že je to tak. Ak v piatich prípadoch súperi majú za čiastkové záväzky nápisy na oboch stoloch, skóre v náš neprospech pochopiteľne narastie. A ak sa k tomu pridá nevylicitovaný slem už v druhom rozdaní a nesplnené 3BT v dvanástom (boli pri oboch Filip s Veleckým), dvakrát 10 impov je v nenávratne. Ešteže Henc s Lohayom nezaváhali v 15 partii a vydražili hru, čo nám vrátilo 10 impov a ďalších deväť sme získali porazením 4 sŕdc v zatvorenej, zatiaľ čo naši na druhom stole hrali iba 3 srdcia, ale zinkasovali jedenásť zdvihov.


12. kolo   SLOVENSKO – Norsko 10:20

Štvrtý hrací deň rozhodne nemôžeme považovať za úspešný. Bodku za ním dali silní Nóri a opäť sme im pomáhali ako sa dalo. Dražba slemov v tomto turnaji je pre dvojicu Filip-Velecký jedným z najväčších problémov; mali by sa zamyslieť nad efektivitou ich vlastného systému. Tak v 15 rozdaní vynechali srdcový slem (a na oboch stoloch hlavný hráč zobral všetky zdvihy) so stratou 13 impov. A v štvrtej a deviatej partii nevydražili ani hru (spolu 17 impov). A keďže ich nepodržali ani Henc s Lohayom (nesplnili 4 piky, zatiaľ čo na druhom stole súperi v 3BT zinkasovali všetky zdvihy a padli i natiahnutý slem - obe po 11 impov), schylovalo sa ku katastrofe. Našťastie sme v tretine partií bodovali, čím sme prehru zmiernili na rozdiel 26 impov.


19. jún – piaty hrací deň
13. kolo   Švédsko – SLOVENSKO 20:10

Nový deň sme začali s vedúcim tímom našej skupiny. Bolo jasné, že to nebude prechádzka ružovým sadom. Ale už v piatom rozdaní sme zaznamenali úspech, keď nám okontrovali 4 srdcia, ktoré boli neporaziteľné. Ujali sme sa teda vedenia, ktoré sme mohli v jedenástej partii výrazne zvýšiť, ale ako som už spomínal, dražba slemov je na tomto turnaji pre náš prvý pár nočnou morou; našťastie ho nevydražili ani súperi. V trinástom rozdaní sme my i Švédi prepásli 3BT (bolo tam 10 zdvihov). Teda dvakrát sme nevyužili ponúknutú šancu "utiecť" súperom, takže prišiel zaslúžený trest v duchu známeho športového sloganu: nedáš - dostaneš! A prišlo to hneď v nasledujúcom štrnástom rozdaní, v ktorom Lohay nesplnil 3BT (bolo tam 6 kár) a 10 impov zobrali súperi a ujali sa až teraz vedenia. To už ale nepustili z rúk a naviac svoj náskok v poslednej tretine stretnutia ešte zvýšili o 17 impov vďaka obojstranným zápisom za čiastkové záväzky.


14. kolo   SLOVENSKO – Malta 19:11

Hrali sme s najslabším družstvom celej súťaže. Povinne sme vyhrali, ale "nenabalili" sme sa až tak, ako sme dúfali. Hneď v prvom rozdaní sme prišli o 10 impov (pokúsili sme sa o slem) a potom sme stratu odrábali. A nielen túto. Ale nakoniec sa predsa len prejavila lepšia kvalita, súper urobil viac chýb ako naši.


15. kolo   Bulharsko – SLOVENSKO 23:7

Štyri veľké výsledky Bulharov proti jednému nášmu a teda zaslúžená prehra. V treťom rozdaní Filip s Veleckým už tradične nevydražili slem - prvých 12 impov. A aby im nebolo ľúto, Lohay v 10 partii nevyniesol tref (s KQ632), čo by pri partnerovom štvrtom ese znamenalo päť zdvihov zhora proti 3BT (strata 13 impov). V dvanástom rozdaní sme nesplnili v zavretej 4 piky, zatiaľ čo súperi v otvorenej 3BT áno (11 impov), ale po nešťastnom srdcovom výnose Filipa (po pikovom by sme mali päť zdvihov zhora). A v pätnástej partii sme sa "vyšplhali" na 5 sŕdc (samozrejme s kontrou za 800), čím sme naše manko zvýšili o 12 impov. Jediný náš väčší úspech si spôsobili Bulhari sami, keď dostali kontru na nereálny pikový slem. A boli i menšie straty, za všetky hovoria nevydražené 3BT v jedenástej partii za 6 impov (Velecký odpasoval 3 kára a zobrali sme 12 zdvihov). Nemohlo to ináč dopadnúť.


19. jún – šiesty hrací deň
16. kolo   SLOVENSKO – Irsko 15:15

Čakal nás rovnocenný súper. Štart sme opäť nemali najlepší. Už v prvom rozdaní získavajú súperi 8 impov, keď v otvorenej vydražia a splnia 3BT a na druhom stole ich necháme hrať nereálne 3 piky a bez kontry. Po druhej partii naša strata narástla o ďalších 6 impov; Íri v otvorenej splnili 2 piky a naši v zavretej rovnaký záväzok padli dvakrát. Avšak medzi treťou a siedmou partiou prišli naše chvíľky, v ktorých sa nám podaril výrazný obrat. Filip s Veleckým splnili 5 kár s kontrou (v druhej naši porazili 5 trefov) a hneď v ďalšom rozdaní uhrali 4 srdcia, ktoré v zatvorenej Íri nevydražili (spolu 23 impov). Vyzeralo to sľubne, ale potom prišla úspešná séria súperov a náš náskok sa začal scvrkávať. Keby Íri v trinástej a deväťnástej partii neprehnali dražbu, odišli by sme s porážkou.


17. kolo    Maďarsko – SLOVENSKO 23:7

Takáto prehra s Maďarskom, ktoré sa po celý čas potácalo na spodných priečkach tabuľky sa nedá nazvať ináč ako katastrofa. Po prvej štvrtine sme viedli o 10 impov, ale potom až na vzácne výnimky mali navrch iba Maďari. Prepadávame sa stále nižšie.


18. kolo    SLOVENSKO – Estónsko 10:20

Estónsko je možno povedať priemerný súper, ale s takou dražbou, akú na týchto majstrovstvách predvádzame, sme bez šancí. Už ma unavuje v každom kole komentovať neschopnosť dvojice Filip-Velecký vydražiť slem i taký jasný, ako sa vyskytol už v treťom rozdaní (zobrali 13 zdvihov); strata 9 impov. Naviac, na rozdiel od súpera, nevylicitovali v poslednom rozdaní ani 4 piky (strata 11 impov), čím priklincovali našu prehru. Aj naša druhá dvojica sa nevyznamenala, keď v druhom rozdaní zohrávala 2 kára miesto 4 pikov (- 7 impov). Napravili to však v jedenástej partii, v ktorej vydražili a splnili hru za 11 impov (jediný náš slušný výsledok).


20. jún – siedmy hrací deň
19. kolo   Rakúsko – SLOVENSKO 19:11

Dobre, že sa už boje v kvalikačných skupinách skončili. Aspoň sa zastavil náš voľný pád na spodné priečky tabuľky. Aj slabšie Rakúsko si s nami poradilo bez väčších problémov. Tie sme mali opäť my. A začaliv treťom rozdaní, keď Henc s Lohayom nevydražili hru a hneď v nasledujúcom sa to "podarilo" i ich kolegom na druhom stole, čo nás stálo 15 impov. Nasledovala séria čiastkových záväzkov, v ktorých sme tiež ťahali za kratší koniec, inými slovami naše manko vzrástlo o ďalších 18 impov. Potom prišli i naše chvíle; predovšetkým to bol diskutabilný slem, ktorý Henc s Lohayom vydražili i splnili (13 impov). O výraznú bodku za zápasom i kvalifikáciou sa v poslednom rozdaní rovným dielom zaslúžili oba páry tým, čo bolo typické pre celú našu doterajšiu hru - veľmi zlý odhad v dražbe. Súperi v otvorenej vydražili reálne 4 srdcia, ktoré naši okontrovali a potom sa prizerali ako si Rakúšania berú svojich jedenásť zdvihov. Rovnaký počet si odtiahli i naši v zavretej miestnosti, keď sa nedostali v srdciach vyššie ako na druhý stupeň (- 13 impov). Čo dodať?


Konečný stav v kvalifikačných skupinách

Skupina A
Skupina B

Krížová tabuľka skupiny B




Nazpäť         Na začiatok     Na hlavnú stránku