![]() | ![]() | ![]() |
V tejto časti sa zoznámite so všetkým čo potrebujete vedieť, ak chcete preniknúť do tajov bridžu. Tí, ktorí sa s pravidlami tejto hry doteraz nestretli a domnievali sa, že sú veľmi komplikované, budú možno prekvapení ich jednoduchosťou. Nebojte sa, každý ich zvládne veľmi rýchlo, a tí, čo už hrávajú iné kartové hry, si temer okamžite po ich prečítaní môžu sadnúť s priateľmi k stolíku a ponoriť sa do kúzelného sveta tejto kráľovskej kartovej hry.
Ďalší text je koncipovaný tak, aby bol plne zrozumiteľný i pre tých, čo ešte nikdy nedržali v ruke karty. Tie pravidlá, ktoré musíte bezpodmienečne dodržiavať budú zvýraznené v podfarbených rámčekoch. U výrazov prezentovaných fialovou farbou je možné pomocou kurzora myši upresniť si ich význam.
Prv ako sa s pravidlami bridžu zoznámime, povieme si čo to o niektorých všeobecných podmienkach, ktoré si táto hra vyžaduje.
S potrebnými rekvizitami vo svojej domácnosti určite nebudete mať problémy. Iste nájdete stolík, štyri stoličky a karty, ktoré sú všeobecne známe ako žolíkové (príp. kanastové).
Ak máme splnené tieto ľahké podmienky, príde ku cti tá, ktorá jediná nám môže narobiť trochu starostí, a to, že potrebujeme troch ďalších kolegov, pretože bridž je hra pre štyroch hráčov – dve partnerské dvojice.
A ak sa vám ich občas nepodarí dať dohromady, pomôže počítač – jestvuje už množstvo programov, ktoré dokážu nahradiť partnera aj oboch súperov. A to nehovorím, že je tu fenomén doby internet, na ktorom si môžete do sýtosti zahrať
Pokiaľ ste už hrali žolíky alebo canastu, potom druh kariet, ktoré sú základným "nástrojom" bridžu, vám nebude neznámy. Napriek tomu pozrime sa na ne bližšie; čo ak medzi záujemcami je niekto, kto spomínané hry ešte nehral (nemusí mu to byť príliš ľuto, pretože sa práve rozhodol pre to najlepšie - bridž).
Táto najdokonalejšia kartová hra sa teda hrá s týmito kartami, presnejšie povedané iba
A nezabudnite, že každý bridžista, ktorý dostane do rúk takýto úplne nový balíček, prvé čo urobí je, že vyberie
Zadná strana je u všetkých kariet rovnaká, avšak tá predná je už pestrejšia. Pozrime sa ako sa dívať na jednotlivé karty a ako ich chápať.
V bridžovej terminológii sa stretávame s pojmom farba, ktorý nie je totožný
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
PIKA | SRDCE | KÁRO | TREF |
Každú z uvedených štyroch farieb nájdete na trinástich kartách, teda všetkých je
A (eso) K (kráľ) Q (dáma) J (dolník) 10 9 8 7 6 5 4 3 2 |
Pokiaľ máte tzv. francúzske karty, potom na nich sa v dvoch prípadoch (miesto Q a J) stretnete
V bridži sú karty vašou armádou, ktorá pozostáva zo štyroch zoskupení, z ktorých každé má trinásť bojovníkov pod spoločným symbolom (farbou). Týchto trinásť válečníkov sa od seba líši hodnosťou; teda i
![]() HONÉRY | ![]() |
|
Hierarchia sa vyskytuje i vo farbách ako takých, najvyššie sa hodnotia piky, potom srdcia – obe sú tzv. drahé farby, ďalšie dve farby sú lacné – kára a najlacnejšie trefy. Pre vlastnú hru to nie je podstatné, ale ako neskôr uvidíte, táto hierarchia farieb je dôležitá pre dražbu a hodnotenie výsledkov.
V "normálnej" dražbe, o ktorej budeme hovoriť až po absolvovaní úvodných lekcií rýchlokurzu Quickbridž, je na tom výhodnejšie ten, ktorý za ináč rovnakých podmienok sa rozhoduje pre drahšiu farbu (napr. pikami predražíte všetky ostatné).
Pri hodnotení výsledkov sa zdvihy dosiahnuté v hre s tromfovou drahou farbou (piky a srdcia) hodnotia 30 bodmi a s lacnou (kára a trefy) iba 20 bodmi (i preto ich delenie na drahé a lacné).
To, čo ste si v tomto odseku (s menším písmom) prečítali je dôležité až pre vyspelú bridžovú hru. Ak ste ale úplný začiatočník, zatiaľ sa
O kartách už vieme všetko podstatné. Zostáva nám ešte vyjasniť si, aký je zaužívaný štyl ich rozdávania a ako je to
Keď ste aspoň štyria a máte karty, môžete svoj voľný čas tráviť v kúzelnom svete bridžu. Avšak prv, ako si zasadnete k stolíku treba vytvoriť partnerské dvojice, pretože bridž je hrou dvoch párov. Hráči, ktorí sedia pri stolíku naproti sebe, sú partneri a súčasne súperi druhého páru.
Pokiaľ sa jedná o dvojice, ktoré sa dohodli, že budú spolu hrávať pravidelne, nie je čo riešiť. Ak ale ešte k takejto dohode nedošlo, resp. sa zídu rôznorodí hráči, je možné dať páry dohromady losom. Losuje sa zvyčajne tak, že každý si vytiahne kartu. Hráč, ktorý drží
Ak sa zídu viac ako štyria, a všetci si chcú zahrať (neuspokoja sa iba
Keď už budete ovládať základy bridžu a máte internet, môžete využiť niektorý bridžový server, na ktorom si bez problémov zahráte aj keď nemáte partnera, pretože tam ho ľahko získate.
A pokiaľ ešte nemáte k dispozícii internet (ale aj keď máte), môžete si dobre zatrénovať aj
V literatúre, na počítačoch, internete a na turnajových rekvizitách sa stretnete
Iste poznáte ono známe kocky sú vrhnuté. Pre kartové hry platí známa parafráza tohto historického výroku karty sú rozdané. Až vtedy je scéna pripravená
Rozdávanie kariet má tiež zaužívaný postup. Začína sa tým, že zamiešaný balíček
Každý hráč si potom zoberie svojich trinásť kariet a zoradí si ich
Súboru kariet, ktoré každý hráč vlastní, hovoríme ruka, tak ako je to zaužívané i
Po skončenej hre sa rozdávajúcim stáva ďalší hráč v poradí
Ako ste si iste všimli, väčšinou se pre väčšie pohodlie hraje striedavo
Gymnastiku mozgu je možné vykonávať hravým spôsobom prostredníctvom rôznych hlavolamamov, rébusov, doskových hier
Z toho, čo ste si doteraz v tejto kapitole prečítali viete, že bridž je hra
Filozófia tejto najdokonalejšej kartovej hry stojí na dvoch pilieroch, ktorými sú dražba a zohrávka. Ak sa vážne naruší hociktorý z nich, stavba sa môže zrútiť; inými slovami, podmienkou úspešnosti
Pozrime sa na ne bližšie.
Je to počiatočná fáza bridžu, ktorú treba absolvovať ešte pred vlastnou hrou. Jej hlavnou úlohou je vydražiť záväzok; ak ho splníte, budete primerane odmenení a pokiaľ neuspejete, profitovať budú súperi.
Dva základné typy záväzkov:
|
V dražbe sa rozhodne, ktorý z uvedených typov sa bude zohrávať. Jej priebeh závisí od systému, ktorý partneri používajú. Pretože táto podstránka je určená predovšetkým tým záujemcom, ktorí toho o bridži veľa nevedia, resp. chcú sa ho naučiť, nie je nutné aby hneď zo začiatku sa zaťažovali teóriou dražby, ktorá je súčasťou vyspelého bridžu. Na to má úplný začiatočník ešte čas – vráti sa k nej až po zvládnutí doporučovaného "rýchlokurzu" Quickbridž.
V jeho rámci je dražba extrémne zjednodušená. Hráč, ktorý rozdával karty, určí tromfy (svoju
dlhú farbu )
ev. rozhodne, že sa bude hrať
bez tromfov
(ak ju nemá) a ihneď je možné pristúpiť
Súčasne sa tým zaväzuje, že získa väčšinu možných zdvihov, t.j. aspoň sedem!
Po dražbe (v ktorej sa určí tromfová farba a
minimálny počet zdvihov,
ktoré musí získať vydražiteľ), nasleduje vlastná hra, ktorej princípy sú
|
To znamená, že po každom vynesení karty musia byť ďalšie tri, ktoré hráči postupne pridajú do každého zdvihu, rovnakej farby, pričom:
|
Ale čo ak niektorý hráč vynesenú farbu nemá. V takom prípade už pre neho neplatí absolútne žiadne obmedzenie, pretože:
|
V predchádzajúcom texte ste sa stretli s výrazom zdvih (v kartárskom žargóne "štych"). Pre tých, ktorí nehrávajú karty príliš často, definujme tento dôležitý pojem:
|
Zohrávať bude ten z hráčov, ktorý ako prvý zahlásil typ vydraženého záväzku (farbu, BT). Stáva sa tým vydražiteľom, nazývame ho i hlavný hráč, pretože je hlavným aktérom daného rozdania. Je tomu tak preto, že ho zohráva sám, a čo je pre bridž typické, jeho partner svoje karty po prvom výnose súpera vyloží viditeľne (lícom nahor) na stôl a jediné, čo môže robiť, je prikladanie kariet podľa pokynov hlavného hráča (preto sa mu hovorí aj tichý hráč, v bridžovom žargóne "stôl"). Hlavný hráč teda zohráva zo svojich aj partnerových kariet (všetci hráči pri stolíku vidia svoje a vyložené karty).
V Quickbridži je hlavným hráčom vždy iba ten, ktorý rozdával karty, pretože má právo určiť i typ záväzku.
Ako prvý vynáša súper po ľavici hlavného hráča a ostatní traja pridajú po jednej karte, pričom:
|
Získanie zdvihu tromfom prichádza do úvahy iba pri farebnom (tromfovom) záväzku, ak hráč už nemá vynesenú farbu; pri beztromfovom berie zdvih vždy najvyššia karta v rozohranej farbe.
Je samozrejmé, že ak do daného zdvihu je pridané viac tromfov (ev. bol vynesený tromf), zdvih získava ten hráč, ktorý pridal najvyšší.
Vlastná hra je bojom o každý zdvih. Hlavným cieľom hlavného hráča je splniť vydražený záväzok (získať potrebný počet zdvihov); súperi sa samozrejme snažia mu v tom zabrániť.
Keďže každý má v hre k dispozícii trinásť kariet, potom rovnaký je i celkový počet zdvihov, o ktoré sa hrá. Po trinástich kolách sa teda hra končí a vyhodnotí sa konečný výsledok. To znamená, že ak hlavný hráč svoj záväzok splnil (získal počet zdvihov, ktoré
Zopakujme si to podstatné a to, že po skončení dražby sa vydražiteľ (hráč, ktorý ako prvý zahlásil tromfovú farbu ev. bez tromfa) stáva hlavným hráčom, čo znamená, že zohráva zo svojich i partnerových kariet. Prvý výnos má hráč po ľavici vydražiteľa, na čo partner hlavného hráča vyloží svoje karty viditeľne na stôl. Do zdvihu každý postupne pridá (ako vždy
![]() ![]() |
![]() |
|
![]() | Zvyknite si tiež, že všetky akcie sa v bridži vykonávajú ROZDÁVANIE KARIET DRAŽBA ZOHRÁVKA Týka sa to ako pohybu kariet, tak i striedania hráčov, ktorí rozdávajú karty ev. dražia. |
Po odohraní posledného zdvihu, keď sa "rozplynie dym z bojiska", je čas spočítať si svoje straty a zisky. Vyhodnocovanie výsledkov, ktoré je bežné pri hre skúsených hráčov, sa úplným začiatočníkom môže zdať dosť komplikované, a preto
Hlavný hráč ich musí získať viac ako polovicu možných. V praxi to znamená, že ich nesmie byť menej ako sedem.
Teda šesť zdvihov je akýsi základ, ktorému sa v bridžovej hantýrke hovorí kniha, a pre výsledok rozdania sú rozhodujúce iba zdvihy, ktoré sú nad týmto základom (aspoň jeden a najviac sedem).
Ak ste úplný začiatočník, doporučujem začať s Quickbridžom, v ktorom toto hodnotenie je oveľa jednoduchšie. Konkrétne si za odohraté rozdanie zapíšete toľko bodov, koľko zdvihov nad knihu ste získali (napr. zobrali ste 9 zdvihov, zapíšete si teda 3 body). A ak ste nedosiahli ani šesť, body budú mínusové (napr. ak ste zinkasovali iba 4 zdvihy, odpočítate si 2 body).
Pokiaľ bude mať čitateľ záujem o oficiálne hodnotenie výsledkov, ktoré sa uplatňuje v kluboch a na súťažiach, nájde ho na podstránke SERVIS.
Iste uznáte, že základné princípy sa dajú naučiť naozaj rýchlo. V Quickbridži si vyberiete tromfovú farbu (ev. sa rozhodnete, že budete hrať bez tromfov) a vyzbrojení hlavnou poučkou o priznávaní farby môžete sa ihneď venovať vlastnej hre. V tejto chvíli ste už praktický bridžovým hráčom. Žiaľ ešte nie dobrým. A vy sa dobrým, ba i vynikajúcim, určite chcete stať. A preto týmto prehľadom pravidiel ešte nekončíme, ale ideme ďalej – čaká vás kapitola
|