Bridž podobne ako golf bol pôvodne výsadou iba príslušníkov najvyššej spoločnosti. Ale tie doby sú nenávratne preč a jeho rozmach v kultúrnom svete je neuveriteľný. Podľa odhadov ho vo svete v súčasnosti hrá cca 80 miliónov ľudí a zrejme to nie je konečné číslo. Pre mnohých, ktorí si ho obľúbili, je skvelou relaxáciou a často aj prostriedkom na udržovanie a nadväzovanie dobrých kontaktov.

Aj keď hlavným “nástrojom” bridžu sú karty, neznesie porovnanie s inými kartovými hrami. A to nielen pre nároky na duševnú činnosť, ale i svojim výrazným spoločenským rozmerom. Ťažko sa s ním stretnete v hostincoch a hazardných herniach; dokáže však spríjemniť posedenia v rodinnom kruhu, pri stretnutiach dobrých priateľov a známych, ale predovšetkým sa mu plne môžte venovať v kluboch, kde sa každý môže zdokonalovať pri hre s hráčmi rôznej výkonnosti. Pre tých, čo majú väčšie ambície, sa poriadajú rôzne turnaje doma i v zahraničí.

Ako pri oficiálnych tak i priateľských zápasoch sa všeobecne dodržuje vysoká korektnosť vo vzájomných vzťahoch. Tento etický aspekt preto vylučuje praktiky známe z rôznych iných kartových hier. Rozhodne teda neprichádza do úvahy trieskanie kartami a iné hlučné prejavy nevôle i radosti; ak máte k tomu sklony rýchlo na to zabudnite, ak nechcete, aby vám bolo naznačené, že nie ste ako bridžový partner žiaduci. Aj preto sa odporúča a z hľadiska psychologického je to tiež výhodné, ak si zvyknete mať počas hry „kamennú tvár hráča au“. Ak podliehate emóciám, skúsenejší súperi sa iste dovtípia, kde je vaša slabina.

Počas dražby, ktorá predchádza vlastnej hre, ste povinný vyčerpávajúco informovať súperov o význame každej vašej hlášky, pokiaľ o to požiadajú. Rovnako tak i o ev. dohodách s partnerom pri prikladaní kariet v jednotlivých zdvihoch (ale o tom až neskôr).

Bridž je hra, kde i vynikajúce schopnosti konkrétneho hráča výjdu nazmar, pokiaľ nemá dostatočný cit pre partnerskú spoluprácu. To bol i najväčší problém Winstona Churchila, ktorý bol vynikajúcim hráčom, ale na druhej strane bol známy i tým, že dražil vždy tak, aby zohrával on, nehľadiac na možnosti, ktoré mu ponúkal jeho partner. A aj preto nedosahoval výsledky, odpovedajúce úrovni jeho hry.

Nikdy nereagujte zlostne na podľa vás katastrofálnu hru alebo dražbu partnera. Tým iste nezlepšíte jeho hru, skôr dosiahnete opak, znervóznie a bude produkovať ešte väčšie chyby. Ak vám na vašom partnerovi záleží, venujte sa radšej serióznej analýze vzájomných chýb (iste ani vy nie ste neomylný) a ak sa obaja chcete zdokonaliť, i spoločnej príprave a štúdiu.

Patrí k bridžovému bontónu, že zaďakujete partnerovi za dražbu, keď vyloží svoje karty na stôl. A to aj vtedy, keď vidíte, že dražil zle a vy ste z toho na infarkt; uvedomte si, že i vám sa to občas stane. A koniec koncov, súperi nemusia vedieť, že ste v úzkych.

Všeobecne sa prísne posudzujú i zdanlivo nepatrné prehrešky proti etikete, ako sú rôzne poznámky, zmena intonácie a sily hlasu, ako aj neobvyklé posunky a zbytočné váhanie pri dražbe i vlastnej hre.

Hlavne stále majte na mysli, že bridž je predovšetkým hra spoločenská, a preto zdvorilé správanie sa k partnerovi, ale i súperom je samozrejmosťou.


Ak budete mať záujem o súťažný bridž, ktorý sa hrá v kluboch a hlavne na turnajoch, potom sa budete musieť navyše zoznámiť s ďalšími etickými pravidlami, ktoré sa prísne dodržiavajú a ich porušenie na turnajoch rozhodcovia bez milosti penalizujú.